اسپارتا | معرفی شهر

نام کشور ترکیه برای اکثر مردم یادآور شهر های آنکارا و استانبول است. کمتر کسی پیدا می شود که در یک سفر به ترکیه فرصت آشنایی با شهر ها و روستا های این کشور را پیدا کند. اگر که در گذشته از تور استانبول برای سفر به ترکیه کمک گرفته اید اما حالا می خواهید برای تنوع در تعطیلات دوباره ی خود به شهر های دیگر کشور ترکیه سفر کنید پیشنهاد ما استان اسپارتا sparta است می گویید چرا؟ در ادامه پاسخ این سوال را به طور مفصل می دهیم پس با ما همراه باشید.

آشنایی نسبی با استان اسپارتا

اسپارتا شهریست در جنوب غربی کشور ترکیه که با جاذبه های گردشگری و تاریخی خود هر ساله تعداد بسیار زیادی از مسافران را به این سمت می کشاند. این منطقه شهر های زیبایی مانند افیون قره حصار، بوردور،  آنتالیا و قونیه را در همسایگی خود دارد. دسترسی به این استان از طریق تور کشور های همسایه از جمله تور قونیه و تور آنتالیا امکان پذیر است.

مساحت اسپارتا چیزی حدود ۹۰۰۰ متر مربع است که جمعیت ۴۲۸ هزار نفری را در خود جای داده!!! تمامی مردمان ساکن در این منطقه مسلمان بوده و پیرو مذهب شیعه یا سنی می باشند. (همانطور که می دانید مذهب شیعه بیشتر در ایران و کشور های عربی رواج دارد و دیگر کشور های مسلمان جهان بیشتر پیرو مذهب اهل تسنن هستند)

آشنایی نسبی با استان اسپارتا

آشنایی با حکومت استان اسپارتا

هر استان ترکیه دارای یک شهردار به منظور رسیدگی به رویداد ها و مشکلات رخ داده می باشد و اسپارتا نیز از این نظر مستثنی نیست. اما این منطقه همانند دیگر مناطق کشور تحت کنترل حکومت مرکزی می باشد که رئیس جمهور در صدر همه ی پارلمان قرار دارد و کشور را به روش دموکراتیک مدیریت می کند. در این روش حکومتی پس از ریاست جمهوری تمامی وظایف مملکت بر دوش نخست وزیر قرار می گیرد.

پیشنهادی  بورسا | معرفی شهر

تاریخ اسپارتا از گذشته تا کنون

اسپارتا شهری با حکومت های مختلف است که بارها توسط افراد مختلف اشغال شده تا اینکه به صورت مجدد به امپراتوری ترکیه تحویل داده شد. در سال ۱۲۰۳ سلجوقیان این منطقه را اشغال کردند و تا سال های بسیار طولانی ( چیزی حدود بیش از ۱ صده) آن را به امپراتوریه حمیدیه واگزار کردند. در سال ۱۳۸۱ میلادی این منطقه طی قراردادی در اختیار شاه مراد اول پادشاه ترکیه قرار گرفت که مقری مناسب برای سکونت پناهندگان بلغاری و بالکان بود. این پناهندگان با ورود به اسپارتا هنر گلاب گیری را به اجرا درآوردند تا سرانجام امروزه این منطقه به شهر رز ها شهرت یافت.

شرایط آب و هوایی اسپارتا

وضعیت جوی هوا در اسپارتا به گونه ای است که تابستان های گرم و خشک و زمستان های سردی به دنبال دارد. این منطقه محلی مناسب برای روییدن گل ها و گیاهان مختلف می باشد به همین علت در فصل های مختلف سال دارای کوهستان ها و مناطق سرسبز بسیاری است.

دمای شهر در سرد ترین روز سال به منفی ۶ درجه و در گرم ترین روز سال به مثبت ۱۸ درجه میرسد و دیگر روز ها دما در این میان متغیر است.

شرایط آب و هوایی اسپارتا

دسترسی های استان

شهر اسپارتا از روش های حمل ونقل زمینی هوایی و ریلی برخوردار است و حتی به تازگی در آن فرودگاهی افتتاح شده است که عنوان سلیمان دمیرل برای آن برگزیده اند. این فرودگاه پرواز های اکثر نقاط ترکیه از جمله آنتالیا را بر عهده دارد؛ زیرا مسافران ایرانی، آنتالیا دسترسی مستقیم به شهر از طریق خطوط هوایی ندارند بنابراین در فرودگاه اسپارتا که نزدیک ترین شهر استان است پیاده شده و به کمک خودرو های شخصی یا اتوبوس ها راهی مقصد می شوند.

پیشنهادی  اردو | معرفی شهر

وضعیت اقتصادی

یکی از مهم ترین منابع اقتصادی شهر اسپارتا پس از گردشگری هنر گلاب گیری می باشد که با اقتصاد و درآمد شهر ارتباط مستقیم دارد. در حقیقت می توان گفت که همین هنر باعث شده مسافران بسیاری به سمت شهر هجوم آورند.

لیستی از سوغاتی های بسیار معروف اسپارتا

 • گلاب
 • فرش های دست بافت
 • کار های نمد
 • و یالوچ

جاذبه های گردشگری

 • مسجد فردوس پاشا (از کارهای بسیار جالب معمار سنان)
 • کاخ اسپارتا ( این کاخ دارای قدمت بسیار طولانی است که به گفته ی برخی ساخت آن به قرن ۱۴ میلادی بر میگردد)
 • بازارچه بدستان (ساخت سال ۱۵۶۱)
 • مسجد اولو (ساخته شده در سال ۱۴۱۷)
 • ساگلاسوس (از مناطق باستانی استان)
 • قلعه اغیر دیر
 • موزه اسپارتا
 • معبد مردان (که اکنون از آن چیزی به جز میرانه ای باقی نمانده)
 • موزه دموکراسی

بازدید از این مناطق در سفر به اسپارتا می تواند همانند خاطره ای جذاب تا سالیان سال همراهتان باشد پس نام این مناطق را فراموش نکنید تا در اسرع وقت به این مکان ها سر بزنید.

جاذبه های گردشگری اسپارتا

سوالات متداول

فاصله ی فرودگاه اسپارتا تا مرکز آنتالیا چقدر است؟

 

این فاصله به وسیله ی اتومبیل ها در طی ۳ الی ۴ ساعت طی می شود

 

فرودگاه اسپارتا در کجا قرار دارد؟

 

این فرودگاه در خارج شهر و حدود ۱۳۰ کیلومتری آنتالیا واقع شده است.

 

بارش های اسپارتا بیشتر در چه ماه هایی رخ می دهد؟

 

در ماه های ژانویه و دسامبر اسپارتا شاهد بیشترین بارش می باشد.

 

بهترین مرکز خرید اسپارتا کدام است؟

 

پیشنهادی  قهرمان مرعش | معرفی شهر

مرکز خرید ایاس پارک معروف ترین مرکز خرید در این استان می باشد

 

علاوه بر مکان های دیدنی ذکر شده از چه مکان های گردشگری می توان بازدید کرد؟

 

غار اینسویوس، دریاچه کوادا، مدرسه ی دونار بی نیز از دیگر مکان های تاریخی و گردشگری می باشند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *