برج خلیفه دبی

مراکز تفریحی دبی

۲۳ مهر ۱۳۹۹ 135 بازدید
رکورد های جهانی برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

دبی یک شهر عربی فوق پیشرفته واقع در حوزه خلیج فارس می باشد که تا کنون در موارد بسیاری از جمله ساخت و ساز رکورد های جهانی را از آن خود نموده است. در این میان برج خلیفه دبی  Burj Khalifa Dubai را می توان به عنوان بلند ترین آسمان خراش دنیا شناسایی نمود. معمولا در تور لحظه آخری این مکان یکی از همان جاذبه های گردشگریست که در اولویت بازدید قرار دارد. در ادامه به طور دقیق تمامی ویژگی های این برج عظیم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معماری برج خلیفه دبی

آشنایی کامل با برج خلیفه دبی

برج خلیفه بر خلاف دیگر بناهای ساخته شده در دنیا زمان بسیاری را برای ساخت و ساز به خود اختصاص داده است تا آن چه که انتظار می رود از آن حاصل شود. بر اساس شواهد موجود این سازه در سال ۲۰۰۴ در دست ساخت قرار گرفت و حدود ۶ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۰ آن هم در ماه ژانویه به بهره برداری رسید.

نام این برج در ابتدا برگرفته از نام رسمی کشورشان دبی بود؛ به این صورت که ساختمان تا زمان بهره برداری کامل به عنوان برج دبی شناخته می شد، اما در روز های پایانی با بازدید امیر دبی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم از این مکان به افتخار او عنوان برج خلیفه را برای آن برگزیدند.

این سازه حدود ۸۲۸ متر ارتفاع دارد که در آن ۱۶۰ طبقه با بیش از هزار واحد مسکونی احداث شده است. از میان تمامی این طبقات ۴۹ تای آن به بخش اداری اختصاص یافته!!!

این مکان به ۴ استخر و ۱ کتابخانه مجهز شده؛ نکته قابل ذکر نام گذاری طبقات آپارتمانی به یاد بزرگترین طراح مد دنیا یعنی جورجیو آرمانی انجام گرفته است.

پیشنهادی  قاب عکس دبی | مرکز تفریحی

رکورد های جهانی برج خلیفه دبی

این برج عربی از زمان افتتاح تا کنون ۱۰ رکورد جهانی برای خود به ثبت رسانده است که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند.

 

  • کسب عنوان بلند ترین برج در دنیا

 

  • تنها سازه ایمنی در جهان که برای نگه داشتن آن از هیچ گونه کابل و ستونی استفاده نشده

 

  • اختصاص رکورد بیشترین تعداد طبقات در قالب یک ساختمان

 

  • هر طبقه مساحت بسیاری از زیر بنا را به خود اختصاص داده است

 

  • بزرگ ترین بالکن های جهان در قالب یک سازه

 

  • بیشترین مسافت بالابر در دنیا را به خود اختصاص داده!!!

 

  • اولین برج دنیا که در کنار بخش های اداری و تجاری کاربرد مسکونی هم دارد.

 

  • تنها مسجد این برج به عنوان بلند ترین مسجد دنیا شناخته می شود.

 

  • عنوان دومین استخر بلند دنیا، بلند ترین دیسکو و رستوران در جهان را کسب کرده است.

 

  • همچنین تا کنون رکوردار بلند ترین آتش بازی های های سالن نو بوده به گونه ای که همانندش پیدا نمی شود.
برج خلیفه دبی در کجا قرار دارد؟

معماری برج خلیفه دبی

طراحی و ساخت برج خلیفه توسط شرکت معماری معروف آمریکایی به نام SOM انجام شده که نظارت تمامی مراحل به شخصی با نام آدریان اسمیت واگذار شده است. این شخص پرونده کاری عالی داشته و به فعالیت های خود تسلط کامل دارد.

به طور کلی در طراحی و ساخت این بنا از معماری اسلامی در کنار طراحی صحرا و طبیعت ایده پردازی شده تا جایی که امروزه شاهد آسمان خراش زیبا و منحصر به فردی از نظر ظاهری و دکوراسیون داخلی می باشیم.

پیشنهادی  خور دبی | مرکز تفریحی

طراحی صحرایی مانع در هم کوبیده شدن طبقات فوقانی توسط باد های شدید و طوفان می شود. از طرفی دیگر بدین وسیله برج تمامی رطوبت هوای اطراف را جذب کرده و با تبدیل آن به مایع از اسراف آب جلوگیری می کند. اعراب در سال حداقل ۱۵ میلیون گالن آب به وسیله برج به دست می آورند که آن را در روش های مختلفی به مصرف خواهند رساند.

تمیز کردن شیشه ها

این برج بسیار بلند حدود ۲۶۰۰۰ شیشه در تمامی طبقات دارد که تمیز کردن آن ها به صورت مداوم توسط نیروی انسانی و بالابر های فوق پیشرفته انجام می گیرد. هر بار نظافت شیشه ها به ۳ ماه طول می انجامد که پس از اتمام آن سریعاً مرحله بعد شستشو آغاز می گردد.

پایه مثلثی شکل

برج خلیفه دبی بر روی پایه هایی مثلثی شکل به ارتفاع ۳.۷ متر بنا شده است که همین مسئله خود به عنوان یکی از شاهکار های معماری جهان شناخته می شود.

چگونگی تحمل وزن ۵۰۰ هزار تنی برج توسط پایه ها یکی از سوالاتیست که تعجب تمامی مهندسین ساختمان در جهان را بر انگیخت!!! در زیر این ستون مثلثی میلگرد هایی به قطر ۱.۵ متر قرار گرفته است که پایه ها را به عمق ۵۰ متری زمین متصل می کنند.

حمل و نقل به طبقات فوقانی

برج خلیفه دارای ۵۸ آسانسوری نفر بر و ۸ پله برقی می باشد که به وسیله این دو افراد قادرند بین طبقات هتل جا به جا شوند بدون آن که دردسری بکشند.

در قسمت های دیگر بالابر های کالاها و ابزار سنگین و نیمه سنگین وجود دارد که قابلیت حمل بار تا ۵۵۰۰ کیلوگرم را دارند.

پیشنهادی  پیست اسکی دبی | مرکز تفریحی

این تجهیزات به سیستم هوشمندی جهت تشخیص حوادث طبیعی و غیر طبیعی مجهز شده اند تا افراد بتوانند در مواقع خاص بار را فوری تخلیه کنند.

تعدادی از آسانسور ها که دید به محوطه بیرون دارند ظرفیت حمل حداکثر ۱۵ نفر دارند که با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه حرکت می کنند.

فواره برج خلیفه دبی

فواره برج خلیفه در محوطه بیرونی ساختمان قرار دارد که می تواند با داشتن ۶۶۰۰ لامپ در رنگ های مختلف که در حدود ۵۰ طیف رنگی می باشند ظاهری زیبا ایجاد کند. این فواره به دست شرکت WET Desing طراحی و ساخته شده و قابلیت پرتاب آب تا ارتفاع ۱۵۰ متر از سطح زمین دارد.

برج خلیفه دبی

سوالات متداول

برج خلیفه دبی در کجا قرار دارد؟

این برج درست در محدوده بلوار شیخ زاید قرار گرفته است.

ساعات بازدید از برج خلیفه چگونه می باشد؟

مهمانانی که عمدتاً با تورهای دبی سفر خود را آغاز می کنند قادر خواهند بود از بازه زمانی ۸ صبح تا ۱۱ شب با کمک راهنمای تور به بازدید از این مکان زیبا بپردازند.

مبلغ ورودی برج برای کودکان چقدر است؟

در ورودی برج خلیفه برای عبور هریک از کودکان حدود آن هم در ساعات خلوت ۱۰۰ درهم دریافت می گردد و در ساعات شلوغ ۱۷۰ درهم.

ورودی بزرگسالان چقدر می باشد؟

بزرگسالان در ساعات خلوت با پرداخت تنها ۱۳۵ درهم می توانند وارد محوطه شوند و در ساعات شلوغ همین مبلغ به ۲۱۰ درهم افزایش میابد.

مبلغ ورودی بدون نوبت چقدر است؟

در صورتی که بخواهید سریع و خارج از نوبت وارد محوطه شوید در ازای هر یک از افراد چه بزرگسال و چه کودک بایستی ۳۱۰ درهم پرداخت نمایید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *