طرسوس

طرسوس | معرفی شهر

طرسوس  Tarsus  منطقه ایست در استان ایچل واقع در جنوب شرق کشور ترکیه که یک شهر باستانی در این کشور محسوب می شود و از گذشته تا کنون مقری برای زندگی افراد مشهور بسیاری اعم از: دانیال نبی (یکی از اشراف زادگان یهودی)، بلال حبشی (موذن دوران پیامبر)، عزیز پائول (از اولین حواریون حضرت عیسی مسیح)، لقمان حکیم (پدر علم پزشکی که بارها نامش در قرآن آمده)، مامون عباسی ( هفتمین خلیفه ی عباسی و فرزند هارون الرشید)، آنتونیوس (از فرماندهان ارتش روم)، ارسطو (فیلسوف معروف یونان باستان) و کلئو پاترا (ملکه مصر) بوده است.

تاریخچه طرسوس

تاریخچه طرسوس

به گفته افراد محلی و بررسی های انجام شده توسط مورخان تاریخ تاسیس این شهر به دوران نوسنگی باز می گردد و بار ها حکومت آن به دست افراد مختلفی افتاده که برخی از آن ها عبارتند از:

 • هیت هیت ها
 • آسور ها
 • مقدونی ها
 • رومیان
 • بیزانس ها
 • سلجوقیان

آب و هوای منطقه

تابستان های شهر طرسوس بسیار گرم و خشک است و هیچگونه بارشی در این سه ماهه سال قابل مشاهده نیست. اما در زمستان ها بارش به میزان چشمگیری رخ می دهد که همین موضوع باعث شده در فصل های سرد سال منطقه از هوای مرطوب و خنکی برخوردار باشد. فصل های بهار و پاییز مناسب ترین زمان برای سفر به این منطقه به کمک تور خارجی می باشد.

آب و هوای منطقه طرسوس

مسیر های ارتباطی طرسوس

خطوط زمینی:

 

اتوبوس ها و خودروهای مسافربری مانند ون ها می توانند ساکنین منطقه و حتی مسافران را به اکثر نقاط ترکیه منتقل کنند.

 

خطوط هوایی:

 

فرودگاه آدانا شاکیر پاشا واقع در ۴۰ کیلومتری شرق استان برای مسافت های طولانی قابل استفاده است و یک سفر آسوده را به دنبال دارد.

 

خطوط دریایی:

 

از بندر استان مرسین مسافران می توانند به تمامی بنادر کشور ترکیه از طریق کشتی ها و قایق ها دسترسی داشته باشند.

 

ایستگاه راه آهن:

 

این شهر به وسیله راه آهن به بسیاری از نقاط ترکیه متصل است.

مکان های گردشگری طرسوس

دروازه کلئو پاترا:

 

۳ دروازه ی عظیم که در غرب شهر طرسوس واقع شده و محلی برای بازدید گردشگران محسوب می شود. داستان های مختلفی در زمینه این دروازه وجود دارد که تمامی آن ها به ملکه ی مصر کلئو پاترا مربوط می شود. معروف ترین داستان به قرار ملکه با ژنرال آنتونیوس مربوط می شود که ۴۱ سال پیش از میلاد رخ داده است.

پیشنهادی  عشاق | معرفی شهر

 

کتیبه افتخار:

 

کتیبه ای که در سال ۱۹۸۲ در دروازه کلئو پاترا نصب شد حال به یکی از پر بازدید ترین مکان های گردشگری تبدیل شده است.

 

جاده روم:

 

جاده ایست بسیار طویل در ۱۸ کیلومتری شهر طرسوس که بخشی از جاده ابریشم محسوب می شود. قسمت عمده این جاده در گذر زمان تخریب شده اما همچنان ۳ کیلومتر آن قابل استفاده است.

 

هیپودرم:

 

مکانیست برای برگزاری مسابقات ورزشی که در شهر طرسوس و به دست رومیان ساخته شده و مقر اصلی آن در کنار یک کالج آمریکایی است. در طی سال های طولانی مسابقات ورزشی بسیار مهمی در هیپودرم برگزار شد و این موضوع به مرور زمان باعث شد محل به عنوان یک بنای تاریخی شناخته شود.

 

تپه قوزلو کوله:

 

تپه ای در نزدیکی مسجد جامع شهر و در ضلع جنوب شرقی می باشد که طولی حدود ۳۰۰ متر و ارتفاع ۲۲ متر دارد. این مکان محلی برای پیدایش آثار باستانی و عتیقه هایی از دوران بیزانس بوده که به این طریق سهم ارزشمندی در اقتصاد کشور کسب کرده است.

 

قبرستان رومیان:

 

در گذشته رومیان مکانی برای تبدیل به قبرستان انتخاب کرده بودند که امروزه در دل آبشار قرار گرفته و مکانی زیبا برای گردش و حتی بازدید از این قبرستان تاریخی ایجاد کرده است. در کنار این قبرستان قهوه خانه ها و رستوران های متعددی تاسیس شده که در تمامی طول سال آماده ی خدمت رسانی به گردشگران می باشند.

 

غار اصحاب کهف:

 

کمتر کسی پیدا می شود که با نام غار اصحاب کهف آشنایی نداشته باشد. این غار که بار ها در قرآن به آن اشاره شده در ۱۲ کیلومتری طرسوس قرار دارد. در گذر زمان عبدالعزیز دستور ساخت مسجدی ۳ مناره در قسمت فوقانی غار را صادر کرد که امروزه محلی برای بازدید اشخاص محلی و مسافران است.

پیشنهادی  دیاربکر | معرفی شهر

 

مسجد جامع:

 

سال ۱۵۷۹ میلادی ابراهیم بیگ از فرزندان فرماندار شهر یعنی پیری پاشا دستور ساخت مسجدی را در بخش های جنوبی شهر صادر کرد که امروزه به دلیل نزدیکی با مقبره مامون عباسی و لقمان حکیم از مکان های گردشگری به حساب می آید.

 

مسجد مقام شریف:

 

مسجدی ساخته شده در سال ۱۸۵۷ که گفته می شود آرامگاه دانیال نبی در آن قرار دارد. در نزدیکی این مسجد مدرسه ای تاسیس شده که این مکان در بخش غربی مدرسه قرار گرفته است.

 

ینی حمام:

 

حمامی سنتی که ساخته شده دست معماران دوران رمضان اغلو ها می باشد. بخش های اعظم ینی حمام در گذر زمان فرسوده شده که در سال ۱۷۸۵ مورد بازسازی قرار گرفت. این حمام حالا یک مکان بسیار زیبا و نمونه ای بارز از حمام ترکی است که برای آن بخش های مختلفی اعم از بخش آب گرم، آب ولرم و اتاق سرد در نظر گرفته شده است.

 

راسته بازار:

 

بازاری با سقف های گنبدی شکل واقع در نزدیکی مسجد جامع است که مناسب ترین محل برای تجارت پوشاک، خوراک و سوغاتی ها می باشد. ساختمان هایی با سازه سنتی که در کنار این بازارچه قرار گرفته اند به زیبایی منطقه افزوده است و بسیاری از اشخاص محلی و مسافران را به این سمت می کشاند.


موزه طرسوس:

 

بزرگترین و قدیمی ترین موزه محل است که در آن آثار باستانی کشف شده در مناطق تاریخی مانند مدرسه قباد پاشا و تپه قوزلوکوله نگهداری می شود. در سال ۲۰۰۰ این موزه به بخش اعظمی از موزه مرکز فرهنگی سال تبدیل شد.

مکان های گردشگری طرسوس

خوردنی های مخصوص طرسوس

در سفر به طرسوس آن هم با تور ترکیه یا حتی ارزان ترین تور استانبول پس از بازدید از مکان های گردشگری و تاریخی مهم ترین قسمت سفر چشیدن طعم لذیذ غذاهای منطقه می باشد اما این که با ذائقه ی ایرانیان چه غذایی بیشتر سازگار است کار را برای انتخاب از میان تنوع غذایی بسیار زیاد این منطقه سخت تر می کند.

پیشنهادی  مرسین | معرفی شهر

برخی از بهترین خوراکی های منطقه

 • اولمچ
 • راحت الحلقوم
 • باقلوا
 • دلمه
 • سوپ یوزوک
 • جزریه
 • آل قیمه سی
 • قوش قوزو
 • تلاتور
 • گیاخاک
 • باندرما

سوغاتی های طرسوس

مردمان ساکن در این منطقه علاقه ی بسیاری به هنر های دستی نشان می دهند و در بیشتر نمایشگاه های فصلی هنر های خود را برای دیگر همشهریان و حتی مسافران سراسر دنیا به نمایش می گذارند. برخی از فعالیت های دستی که در این منطقه شکل می گیرد و  برای سوغاتی نیز مناسب هستند عبارتند از:

 • لوازم سوزن دوزی شده
 • حوله و خورجین های ساخت دست
 • دستمال و دیگر انواع جوال ها
 • سبد های بافته شده
 • و شیرینی های سنتی

سوالات متداول

مناطق دیدنی دیگری در این منطقه وجود دارد؟

 

بله؛ مکان های شرح داده شده در فوق تنها گوشه ای از مکان های گردشگری شهر طرسوس می باشد و اگر که زمان بسیاری برای بازدید از منطقه در اختیار دارید بازدید از جاده آنتیک، معبد روم، پل باج، چاه عزیز پائول، تنگه بغاز گولک و قلعه، کلیسای عزیز پائول، مسجد بلال حبشی، مدرسه ی قباد پاشا، حمام روم و حمام شاه مران خارج از لطف نیست.

 

مسجد بلال حبشی در کجا قرار دارد؟

 

این مسجد درست در محله ی بیاز چارشی واقع شده است.

 

میدان جمهوریت دسترسی به کدام مکان های دیدنی دارد؟

 

از طریق این میدان می توان به تمامی نقاط طرسوس دسترسی داشت اما جاده آنتیک و چاه عزیز پائول در نزدیک ترین فاصله با این میدان واقع شده اند.

 

علت معروفیت حمام شاه مران چیست؟

 

گذارشات مورخان حاکی از کشته شدن شاه مران در این حمام است به همین علت آن جا را به نام او نامگذاری کرده اند.

 

سفر به طرسوس برای چه مدت مناسب است؟

 

مسافران می توانند با توجه به بودجه و فرصتی که در اختیار دارند در مدت ۳ الی ۷ روز به بازدید از محل بپردازند و از تعطیلات خود نهایت لذت را ببرند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *